Find out more about how this website uses cookies to enhance your browsing experience.
ТРИДЕСЕТ И ОСМА ГОДИШНА СРЕЩА НА МНОГОНАЦИОНАЛНАТА РАБОТНА ГРУПА ПО ИНДУСТРИАЛНА СИГУРНОСТ (MISWG)
Публикувано на 05 ное 2024 17:21:00В периода от 15.09.2024 г. до 19.09.2024 г. в град Тирана се проведе Тридесет и осмата годишна среща на Многонационалната работна група по индустриална сигурност (Multinational Industrial Security Working Group – MISWG). Домакин на тазгодишната среща бе Националният орган по сигурността на Албания. Участие в срещата взеха представители на Националните органи по сигурността на тридесет и седем държави, както и представители на Службата на НАТО по сигурността, Европейската комисия, Европейската космическа агенция и Организацията за съвместно сътрудничество в областта на въоръженията (OCCAR). В качеството си на гост, присъстваха и представители на Косово. Общият брой на участниците бе 114.
От страна на Държавната комисия по сигурността на информацията участие взе член на Комисията, директорът на дирекция „Правна и международноправна дейност“ и експерт от дирекция „Правна и международноправна дейност“.
MISWG е важен форум, в рамките на който страните дискутират и приемат полезни документи с практическа насоченост по въпросите на индустриалната сигурност. Тази нейна роля и място особено се засилва след непосредственото ангажиране на Националните органи по сигурността в реализацията на двустранни и многостранни проекти, налагащи обмен на класифицирана информация.
Фокусът на тазгодишната среща бе защитата на класифицирана информация от заплахи в глобален аспект, новите технологии и трудностите за внедряването им в защитата на класифицираната информация, както и нови модели и проекти в областта на индустриалната сигурност с цел гарантиране на по-добра защита на класифицираната информация.
Предвид предстоящото домакинство от страна на ДКСИ на MISWG през
2026 г., от тази година Комисията е член на Изпълнителния комитет на MISWG (EXCO).
Единодушна е оценката на всички държави членки, че дейността на MISWG допринася за укрепване на сътрудничеството между държавите в усилията за справяне с предизвикателствата пред сигурността чрез създаване на процедури, които улесняват и оптимизират процесите по изпълнение на многонационални правителствени програми, които налагат обработване и обмен на класифицирана информация.